понедельник, 15 марта 2021 г.

Мнемодоріжки – помічники у розвитку мовлення дошкільнят

 

«Вчити дитину яких-небудь п’яти невідомих їй слів, і вона буде довго і даремно мучитись над ними; але зв’яжіть з малюнками двадцять тих слів – і дитина засвоїть їх на льоту»

 К.Д. Ушинський


     Сучасні діти живуть у складному суперечливому світі. З одного боку, це світ нових досягнень науки і техніки, світ великих можливостей для індивідуального розвитку особистості. З іншого боку, це світ, у якому люди менше спілкуються, більшість - самотні, позбавлені елементарної системи моральних цінностей; це поява тенденції до спрощення мови, використання сленгу, смайлів, невиправдана заміна українських слів іноземними, зниження інтересу до рідної мови й культури. Як наслідок,  діти  дошкільного та шкільного віку не вміють спілкуватися в різних життєвих ситуаціях, а саме: ввічливо попросити, відмовити, порадити, висловити свою думку, аргументувати її; брати участь у діалозі, дискусії, обговоренні певної проблеми тощо.

Усвідомлюючи важливість даної проблеми, педагоги дошкільних груп освітнього закладу «Джерело» надають особливої практичної уваги щодо пошуку шляхів підвищення ефективності мовленнєвого розвитку дошкільнят. Усіляко сприяти мовленнєвій комунікацій дитини, працювати над розширенням лексичного запасу, активізувати та стимулювати його, обираючи для цього доступні та найбільш ефективні шляхи, - ось одне  з основних  завдань педагогів школи-інтернату.

Одним з ефективних шляхів мовленнєвого розвитку дошкільників є застосування у роботі методів і прийомів мнемотехніки.

Досвід роботи педагогів «Джерела» з мнемотехнікою доводить, що створення розвивального мовленнєвого середовища, навчання дошкільнят через гру, регулярне застосування інноваційних методів та прийомів допомагає дитині збагатити свій словниковий запас, навчить вибудовувати грамотні, логічні ланцюжки в побудові словосполучень, речень, текстів.

   Цього разу вихователь Кучеренко Алла Віталіївна запросила своїх вихованців у майже реальний магазин побутової техніки, де кожний малюк зміг стати продавцем - консультантом та рекламним агентом. Під час заняття діти мали змогу закріпити назви вже знайомих для них побутових приладів, вивчити нові. Цікавою та захоплюючою стала для вихованців гра «Утвори слово – знайди прилад».  Невимушено, грамотно конструюючи речення, дітлахи змогли «прорекламувати» вибраний ними товар, дати йому характеристики, будувати діалоги. І в цьому їм допомогли мнемодоріжки - графічні схеми, в основі яких лежать асоціації, які полегшують засвоєння матеріалу. Спираючись виключно на асоціативні
малюнки, дошкільники встановлювали асоціативні образи та відтворювали зміст тексту. Такий вид роботи допоміг дітям без стресу та хвилювання пригадати інформацію, логічно та послідовно висловлювати свої думки, а головне невимушено комунікувати з ровесниками.

    Практична діяльність переконує педагогів, що використання  технології мнемотехніки сприяє не лише розвитку мовлення, активізації пізнавальної діяльності та зростанню якості засвоєння програмного матеріалу дітьми, а й підвищенню професійного рівня педагогів, адже спонукає їх шукати нові нетрадиційні форми і методи навчання, проявляти творчі здібності.                      Кучеренко А.В. 

                                Конограй І.В.                                                                  Коваленко О.М.






 




Комментариев нет:

Отправить комментарий