пятница, 24 мая 2024 г.

Мої улюблені іграшки. Як іграшки впливають на розвиток дітей.

 

     У кожного  малюка є обов’язковий атрибут дитинства – улюблена іграшка.  Часто вихованці з нею не розлучаються. Спілкуючись з дошкільнятами «Джерела» уважно слухаєш  їхню історію знайомства з найкращою іграшкою. Для когось це пухнастий м’який ведмедик чи зайчик,  якого подарували батьки чи хрещені на день народження. З таким теплим другом гарно відпочивати, дивитися мультфільми, розповідати йому казки, а коли сумно – ділитися з ним переживаннями та обіймати. Спілкуючись з іграшкою, дитина вчиться проявляти емоції, розвиває потребу в спілкуванні, вчиться турботі та ділиться потаємними почуттями.


Для маленьких принцес – дівчат, улюблена лялька має великий психологічний та емоційний розвиток.  Лялька – відображення дитини. Граючи з нею, вона використовує уяву та творчі здібності. Лялька допомагає запам’ятати основні частини тіла та обличчя, а також назви предметів одягу та кольори. Вона виконує різні ролі та є помічницею і близькою подругою для малят. Лялька потрібна для розвитку таких життєво важливих навичок, як соціалізація, мова, уява тощо.  Це людський образ, постійний партнер дитини практично у всіх його іграх. Тому її можна назвати навіть самою соціалізуючою іграшкою. А ще вихованці  особливо люблять іграшки, які нагадують маленьких  звірят, а не дорослих звірів. Тобто малюки вибирають собі в друзі таких же малюків, з якими можна бути нарівні, або навіть «покомандувати».    

    Іграшки для малят – це мовчазні педагоги. Кожна взаємодія відіграє роль у формуванні її когнітивного, емоційного та фізичного розвитку. Ляльки, фігурки та набори для ігор дозволяють дітям розігрувати різні сценарії, допомагаючи їм обробляти емоції та розуміти різні точки зору. Надихають на творчість та фантазію для багатьох дошкільнят конструктори. Пазли, будівельні блоки та набори для рукоділля відточують дрібну моторику, вчать дітей просторовим відносинам і причинно-наслідковим зв'язкам, а нанизування намистин, розфарбування – все це сприяє вдосконаленню зорово-моторної координації та спритності рук.

Настільні ігри знайомлять їх зі стратегією та плануванням.  М’ячі, скакалки та триколісні велосипеди  розвивають м’язи, рівновагу та координацію.      Іграшки стимулюють дитячу уяву, творчість, заохочують дітей думати, досліджувати та впроваджувати інновації. Правильна іграшка - це безпечна іграшка, дорослі повинні перевіряти наявність сертифікатів безпеки та вікових рекомендацій при їх  виборі, і тоді іграшки стають магічним ключем, який відчиняє двері до внутрішнього світу дитини, де вони можуть висловити свої емоції та знаходити заспокійливу та підтримуючу атмосферу. Діти ростуть, але спогади, які вони отримали від гри з улюбленими іграшками залишаються. 

 
Дитячі іграшки часто стають заповітними речами, які передаються молодшим братам і сестрам або навіть наступному поколінню.

Н. Гончарова 

воскресенье, 12 мая 2024 г.

З любов’ю до народних традицій. Свято Пасхи.

    Великдень – свято, сповнене любові, тепла і сімейного затишку. Воно пронизане ароматом свіжоспечених пасок і запахом свічок, осяяне весняним сонечком і насичене Божою благодаттю.

    Так і для вихованців дошкільних груп «Джерела»  Великдень – надзвичайно важливе свято. Його традиції передаються з покоління в покоління та особливо шануються. Тиждень був присвячений знайомству дітей з традиціями та обрядами свята, ознайомленню дітей з творами народної творчості і найулюбленіше заняття малюків – образотворчому мистецтву. А саме розпис писанок багатьма способами: розфарбування цибулинням, наклейками, декупажем, різнокольоровими фарбами, леплення та малювання пасок. Батьки теж не залишилися осторонь. Мами і бабусі випікають паски і залучали діток до їх прикрашання. 

Свято Пасхи недалечко,

 Люди звичай бережуть, –

 Розмальовують яєчка,

 Пишні пасочки печуть.

 Святкування йде віками, –

 Це такі чудові дні:

 В гості йти, під рушниками

 Страви нести запашні.

 Доброзичливо, з любов’ю

 Мати щирі почуття,

 Людям зичити здоров’я

 І щасливого життя.

 Святість – це чарівне слово,

 Тільки треба так зуміть,

Щоб життя своє святково

 У труді й добрі прожить.

О. Кулікова 



 

четверг, 9 мая 2024 г.

Майстри взялись за олівці, або я малюю кожен день…

 

     Малювання – це веселе заняття, котре розвиває дитину й допомагає їй долати стрес. Діти починають малювати змалечку. Їм до вподоби яскраві кольори. Вихованці молодшої групи  приділяють малюванню достатньо багато часу: розфарбовують картинки, малюють пальцями або фломастерами прості лінії й геометричні фігури. На відміну від дорослих і старших дітей, дошкільнята не розуміють, що саме вони малюють. Їх цікавить власне процес малювання, а не його результат. Малюючи, діти зосереджуються на теперішньому моменті, що допомагає їм заспокоїти тіло й думки. Своєю чергою, це заспокоює мозок і знижує частоту пульсу. Малювання допомагає дитині розслабитися й заспокоїтися, відновити енергію.


   Вихователі дошкільних груп «Джерела» постійно нагадують батькам, що відволікти дитину від джерела стресу допоможе малювання. Систематично проводяться заняття з образотворчого мистецтва і педагоги  разом з батьками заохочують дітей експериментувати з кольорами, дають дітям можливість обирати і використовувати різноманітний матеріал для створення своїх малюнків. Дітей приваблює необмеженість. Вони з великим задоволенням малюють крейдою на асфальті. В теплу і сонячну погоду дорослі організовують зображувальну діяльність з дітками на свіжому повітрі. Так малюки насолоджуються природою і з радістю  зображують будь-що та відчувають себе чарівниками. Використовуючи різні поєднання кольорів, дитина може створити унікальний малюнок. Не обов'язково прагнути, щоб малюнок був ідеальним. Процес малювання сам по собі підвищує креативність дитини. Її уява унікальна, тому й малюнки теж будуть унікальними.


  Вихованці наших дошкільних груп активно приймають участь у Всеукраїнських конкурсах дитячо-юнацької творчості: присвячений памʼяті Тараса Шевченка «Думи мої, думи мої»,  «Мій весняний дивограй», «Чиста вода – основа життя» та займають призові місця. В цьому році організатори конкурсів дитячо-юнацької творчості надали і вихователям подяку за невпинну підтримку та постійний розвиток дітей  України. (Вітаємо вихователя старшої дошкільної групи Наталю Анатолівну Двойних.) 


    Наше завдання – робити все можливе для того, щоб маленькі митці мали змогу розвивати творчі таланти. Адже це не просто цікаво, а і дуже корисно для малечі. У кожної дитини є невичерпне джерело фантазії, яку важливо виражати за допомогою художніх засобів.

     Нагадуємо, що малювання – це своєрідне медитативне заняття, що сприяє звільненню розуму від думок, що спричиняють стрес.


                                                                            А. Кучеренко 
                                                                            О. Коваленко

среда, 1 мая 2024 г.

Профілактика екранної залежності у дошкільників

 

Тема екранної залежності в дітей — одна з найактуальніших в умовах сьогодення. Складність ситуації полягає в тому, що дітям подобається проводити час біля екрана — віртуальна ігрова реальність викликає в них стійкий інтерес. Психологи застерігають, що для дитини, яка дорослішає в оточенні, де безперервно користуються різними електронними засобами, поява екранної залежності майже неминуча.


Починати роботу з профілактики екранної залежності в дитини потрібно якомога раніше. Адже вона гальмує розвиток дитини й може призвести до таких наслідків, як нездатність сконцентруватися на занятті, відсутність інших інтересів у житті, роздратованість тощо. Залежні діти постійно прагнуть зміни вражень, проте сприймають їх поверхово та уривчасто, не аналізуючи й не пов’язуючи між собою. Вони просто постійно потребують зовнішньої стимуляції, яку звикли отримувати з екрана.

 Для того щоб допомогти батькам відволікти дітей від екранів ґаджетів, педагоги дошкільних груп постійно проводять профілактику цієї проблеми через роботу з батьками. У квітні місяці в дошкільних групах  школи-інтернату «Джерело» пройшов тиждень сімʼї. Батькам було запропоновано визначити ознаки екранної залежності в дитини за допомогою анкети «Чи залежна моя дитина від екрана», назвати плюси та мінуси у використанні дітьми ґаджетів, скласти план вихідного дня без використання ґаджета та спробувати втілити його в життя. 

Отже, добре, що наші діти легко та швидко освоюють комп’ютерну техніку, а наше з вами завдання — зробити комп’ютер помічником та союзником у їхньому розвитку. Робити це потрібно грамотно, продумано та дозовано. І, звісно, ми маємо більше часу приділяти спілкуванню з дітьми, частіше проводити з ними спільне дозвілля.

                                                                  Н. Двойних